Злокачествени образувания


Възникването и развитието на злокачествените образувания е резултат от резки патологични промени и нарушения във всички физиологични системи, органи и тъкани на организма. Специфичните въздействия върху туморите (хирургични намеси, химио и хормонотерапия, облъчвания) често засилват нарушенията в организма. Затова днес в онкологията се прилага принципът на непрекъснатост на лечението, тоест редуване на специфични и помощни методи и в частност използуването на растителни препарати. Широкото прилагане на лекарствените растения като допълнителна терапия е предизвикано от техните противотуморни въздействия. Някои растения имат противорецидивно, противометастазно, профилактично и антимутагенно действие върху индуцирането на туморите.

Много растения понижават токсичните прояви на хи-миотерапията, действуват благоприятно върху организма-тумороносител и нормализират неговите жизнени процеси. Например сокът от живовляк повишава концентрацията на глюкоген в черния дроб и мускулите, намален при растежа на тумора.
Всяко отделно растение се прилага в продължение на 3-4 седмици. После се преминава към друго. След като по този начин се изпитат максимален брой растения от предложения списък, трябва да се изберат 3-4 най-ефикасни и подходящи (дори и на принципа "харесва ми – не ми харесва"), прилагането на които не се придружава от нежелани или неприятни последствия (при такива последици растенията се заменят с други).
Лечението трябва да е непрекъснато (със съответна смяна на растенията в края на всеки месец) до изчезването на основните симптоми на заболяването, след което продължава още 1-2 години. След този период ефективните растения преминават в групата на "хранителните".

БРЕЗА. 3-4 г сухи пъпки или 6-8 г сухи листа се заливат с 50 мл вряла вода, варят се 15-20 минути, престояват и се прецеждат. Пие се по половин чаша 3-4 пъти дневно.
ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА (Vaccinium vitis). Плодовете се консумират във всякакъв вид.
Листа: 20 г сухи листа се заливат с 200 мл вряла вода, запарват се и се прецеждат. Пие се по 1 супена лъжица 3-4 пъти дневно.
ЖИВОВЛЯК. Сок (аптечен препарат); по 1 супена лъжица 20 минути преди ядене. Пресният сок се пие по същия начин.
ПЛАНТАГЛЮЦИД. Таблетки: по 1 таблетка 20 минути преди храна.
Листа: 10 г сухи стрити листа се заливат с 1 чаша вряла вода, престояват 30 минути и се прецеждат. Пие се по 1/2-3/4 чаша след хранене.
ХВОЩ. Настойка: 20 г суха стрита билка се заливат с 200 мл вряла вода, престояват и се прецеждат. Пие се по 1/2-3/4 чаша след ядене.
РЕПЕЙ. Корени: 10 г сухи стрити корени се заливат с 200 мл вода, варят се 15-20 минути, престояват 30 минути и се прецеждат. Пие се по 1 супена лъжица 3-4 пъти дневно.
ГЛУХАРЧЕ. Корени: 6 г сухи стрити корени се заливат с 200 мл вода, варят се 10 минути, престояват 20 минути, прецеждат се. Пие се по 1 супена лъжица преди ядене.
РИГАН (Оriganum). Настойка: 2 чаени лъжички суха стрита билка се заливат с 1 чаша вряла вода, престояват 20 минути, прецеждат се. Пие се топла 20-30 минути преди ядене по половин чаша 3-4 пъти дневно.
КОПРИВА. Настойка: 7 г суха билка се заливат с 200 мл вряла вода, запарват се и се прецеждат. Пие се по 1 супена лъжица 3 пъти дневно.
МЕДУНИЦА. Настойка: 10 г суха стрита билка се заливат с 200 мл вряла вода, запарват се и се прецеждат. Пие се по 1 супена лъжица 3-4 пъти дневно.
ДЕТЕЛИНА (Тrifolium). Настойка: 5 г сух стрит цвят се заливат с 200 мл вряла вода, запарват се и се прецеждат. Пие се по 1 супена лъжица 3 пъти дневно.
ПЕЛИН. Настойка (аптечно приготвена): по 10 капки преди ядене.
Домашна настойка: 1 чаена лъжичка суха стрита билка се залива с 400 мл вряла вода, престоява 20 минути и се прецежда. Пие се по 1/4 чаша 3 пъти дневно половин час преди ядене.
БУТРАК (Bidens). Настойка: 20 г суха стрита билка се заливат с 1 чаша вода, кипват се, охлаждат се и се прецеждат. Пие се по 1 супена лъжица 2-3 пъти дневно.
МАЩЕРКА( Thymus). Настойка: 15 г суха стрита билка се заливат с 200 мл вряла вода, запарват се и се прецеждат. Пие се по 1 супена лъжица 2-3 пъти дневно.
ПАЧА ТРЕВА (Роligonum aviculare). Настойка: 20 г суха стрита билка се заливат с 200 мл вряла вода, запарват се 10-15.минути, охлаждат се и се прецеждат. Пие се по 1 супена лъжица 3-4 пъти дневно.
КОПЪР. Консумира се във всякакъв вид. Само плодовете – по 1 чаена лъжичка преди ядене с 1/4 чаша топла вода.
ЧЕРНО ФРЕНСКО ГРОЗДЕ. Плодовете се консумират във всякакъв вид.
Листата: 3-5 г сухи стрити листа (или 10-15 г пресни) се заливат с 250 мл вряла вода, запарват се 15-30 минути.. Пие се като чай 2-3 пъти дневно.
МЕНТА. Настойка:  10 г суха стрита билка се заливат със 100 мл вряла вода, запарват се и се прецеждат. Пие се по 1 супена лъжица 3 пъти дневно.
Широко се използуват плодовете на шипката във всякакъв вид и в най-различни чайове, а също месото на тиквата; офиката (плодовете във всякакъв вид, сироп), хрянът (корените като подправка към храната), карфиолът, магданозът, змийското мляко (Сhelidonium) – сокът и надземната част, всички видове гъшеница (Роligonum).

 

 

Вижте още:

Хранене при рак

Хранене при рак на дебелото черво, белите дробове, панкреаса и стомаха

Хранене при рак на гърдата и кожата