боя


Бои и специални ефекти

Начините за създаване на специални ефекти при боите са няколко: специфични особености в състава на покритията, специални технологии за нанасяне, както и използване на голямо разнообразие от оригинални инструменти.

Ефекти, заложени в състава и структурата на боята

Голяма популярност напоследък добиват многоцветните бои, които се наричат още гранитни или мозаични. Те не съдържат гранитен прах, както би помислил човек от наименованието им. В структурно отношение представляват “боя в боя”, т.е разноцветни капсули на акрилни бои плуват в боя с друг цвят на водна основа. Компонентите на тези бои са така подбрани, че никога не се разтварят едни в други. Така цветовете на отделните фази се запазват и боята като цяло е двуцветна или многоцветна. Нанасянето става предимно със специални пистолети, работещи с високо налягане. Благодарение на това боята и намиращите се в нея разноцветни капсули се разпръскват по стената, създавайки хаотичен рисунък с желания ефект. Многоцветните бои се различават по големината на включените в тях капсули, както и по съдържанието на капсулата. В зависимост от тези характеристики могат да се създават разнообразни ефекти – от имитация на гранит до велурен ефект. Някои добавки имат златисти, сребристи или седефени субстанции, които, след нанасяне върху стената, се преливат с основния цвят и проблясват в различни места според ъгъла на зрение и източника на светлина. Седефените бои имат полупрозрачна структура. В състава им влиза естествен седеф. Заради специалния ефект, които създават, се наричат още хамелеонни бои.
Друг подобен ефект е този на блестящия през нощта сняг или т.н. светещи в тъмното бои. Те се получават чрез използване на луминесцентни пигменти. При естествена или изкуствена светлина повърхността, покрита с тези бои, изглежда обикновено, а в тъмното блести. Благодарение на луминесцентните състави, с шаблон могат да се направят цветни бордюри, разпръснати звезди или други рисунки. Такива бои имат приложение не само с естетическо, но и с практично значение. Те са много подходящи за полагане в не добре осветени зони на обществени сгради. Но най-честата им употреба е в дискотеки, ресторанти, нощни клубове, казина и т.н. В зависимост от начина и инструментите на нанасяне описаните ефекти могат да имат разнообразни форми. Стените, боядисани с многоцветни бои, изглеждат раздвижено, оживено и празнично. Трябва обаче да се отбележи, че боядисването с луминесцентни бои на цели стени не е много разумно, защото в тъмното ще изглеждат на петна – в близост до източника на светлина – ярки, а в отдалечените места – слабо проблясващи.
Други специфични състави, позволяващи създаване на оригинални ефекти са тези, получени при смесване на водоразтворими безцветни лакове с емулсионни акрилни бои. Към сместа се добавя и вода, като съотношението на компонентите зависи от техниката и инструментите, които ще се използват, както и от желания краен резултат. Така получената смес позволява повърхността да се глазира и да изсъхне по-бавно, така че да може да се обработи с декоративен валяк, четка, гъба или друг специален инструмент.
Много практични и в същото време оригинални са акрилните бои, в състава на които са включени PVC-парченца, обагрени в различни цветове. Такава структура на покритието дава не само специален релефен ефект от цветните добавки, но и гарантира по-голяма устойчивост на механично триене. Описаните бои са предпочитани за стени на коридори, стълбища, фоайета и други помещения предимно в търговски, обществени и офис-сгради, където опасността от износване е по-голяма и в същото време е за предпочитане да се внесе някакъв специален ефект.
Не трябва да пропускаме да споменем и за възможностите на боите с пигменти, разработени на основата на слюди. Те съществуват в червен, зелен, златист, син и тюркоазен цвят и придават на покритието ефекта на проблясване, в зависимост от ъгъла на отразяване на светлината. В същото време основният цвят изглежда по-чист, наситен и дълбок.
Други пигменти, създаващи интересни оптични ефекти от мек сатенен до силен метален блясък, са кристалите от бисмутов оксихлорид, съвместими с алкидни, акрилни и нитроцелулозни бои. Те имат сребърно-бял цвят и са полупрозрачни.

Съдържание: