Ефектно осветление


 

 Ефектното осветление на различни водни съоръжения създава настроение и комфорт. За осветлението на басейни и други изкуствени съоръжения могат да се прилагат разнообразни дизайнерски решения.

И тук, както при архитектурното осветление, съществуват два основни подхода – класически и светлинен авангард. При първия се използва осветление с меко излъчване. Неговата задача е да подчертае естествената красота на басейна през нощта, като се акцентира върху това, което тъмнината в противен случай би скрила. Чрез втория подход се придава нов, съвършено различен от дневния, фееричен вид на съоръжението. Водата неочаквано се оцветява в несвойствени за нея цветове, като започнем от ярко жълто до розово и светлолилаво. Така контурът на басейна, благодарение на специално осветяване отдолу, се намира в непрестанно илюзионно движение, а динамиката на цветовете прекрасно може да се допълни и с музика.

Но нека оставим настрана архитектурния облик и да преминем към средствата, с които е възможно постигането на тези различни светлинни ефекти.
Осветителните тела трябва да се подберат според функцията, която ще изпълняват. За осветление на басейни, фонтани или изкуствени водоеми и езера намират приложение: Прожектори; LED – светодиодни индикатори; Фиброоптични кабели.
А ето какви са особеностите около монтирането и функциите им.
Прожектори

Според предназначението им, прожекторите могат да се обособят в две групи: за подводно осветление и за маркиране на формата и периметъра на басейна. Естествено, при двете групи имаме различна степен на защита от проникване на вода. В случая по-специфични са прожекторите за подводно осветление, затова ще започнем първо с тяхното описание.
Подводно осветление. Задачата на подводните прожектори е осветяване на дъното и стените на басейна. Могат да се използват както при открити, така и при закрити съоръжения. Без тях водата през нощта ще изглежда черна и непрозрачна.
В случая осветителните тела имат непосредствен контакт с водата, затова трябва да отговарят на следните специфични изисквания – използване на слаботокови осветители, повишена херметичност на осветителните тела и електрическата инсталация.
Степента на защита на подводните осветителни тела не трябва да е по-ниска от IP68.
Съществуват два типа подводни прожектори: с поставка и вградени. Първите могат да се монтират както в басейни в процес на строеж, така и при вече изградени съоръжения. Те се закрепват посредством стойка за пода или стените на чашата на басейна. Захранващият им кабел е херметично изолиран както по цялото си протежение, така и в мястото на свързване към прожектора. За да не се източва водата от басейна при подмяна на светлинния източник, кабела трябва да се остави достатъчно дълъг, за да е възможно прожектора да се изтегля над нивото й.
При втория вариант, в пълния комплект на тялото за подводно осветление е включена халогенна лампа, корпус за вграждане, декоративна рамка, кабел с висока степен на хидроизолация и уплътнение (салник). Вградените прожектори се инсталират на два етапа още при изграждането на басейна, като са възможни два варианта, в зависимост от техническото обслужване на водното съоръжение.
В първия случай по периметъра на басейна се изгражда т.нар. технически тунел. Достъпът до всички инженерни съоръжения, в това число и до осветителите, е възможен единствено чрез него. Откъм страната на чашата илюминаторите се монтират херметично в бетона, така че отварянето на осветителното тяло от вътрешната страна на басейна е невъзможно. Подобно решение се използва при големи и сложни за обслужване технически съоръжения.